Опіки гарячою рідиною у дітей:
попередити чи лікувати?

 

Понад 12 тисяч дітей в Україні щороку отримують опіки, які, за даними статистики, займають перше місце серед дитячого травматизму. Цікаво, що близько 90% з них стаються на кухні у дітей віком до п’яти років. Переважно опіки трапляються через незнання або необачність батьків. Дитина перевернула на себе горнятко з гарячою кавою, перечепилася через відро з кип’ятком – і це лише декілька з найпоширеніших ситуацій, що обертаються трагедією для малюка і сім’ї.

Діти, які отримують серйозні опіки, ніколи не видужують повністю і потребують лікування впродовж усього життя. Це не лише величезні фінансові витрати для батьків, а й скалічене майбутнє дитини. Простіше та ефективніше попередити опіки, тому пропонуємо ознайомитися з декількома простими, але дієвими порадами.

Безпечне перебування дитини
на кухні:

 1. Не тримайте дитину на руках, коли готуєте їжу або п'єте гарячу каву, чай.
 2. Готуйте їжу на дальніх конфорках кухонної плити.
 3. Ставте каструлі та сковорідки ручками досередини плити.
 4. Тримайте гарячу їжу і напої високо, в недоступному для дітей місці.
 5. Не залишайте на підлозі відер, каструль або тазів з гарячою водою.
 6. Пильнуйте, щоб дроти електричних приладів (наприклад, чайників) не звисали.
 7. Якщо під час приготування їжі олія потрапила на конфорку і загорілася, гасіть полум'я, прикривши його кришкою.
 8. Краї скатертини стола не повинні звисати, адже дитина  потягне їх до себе разом з посудом.

Безпека дитини
у ванній кімнаті:

 1. Не залишайте змішувач у положенні «гаряча вода», адже при відкриванні крану дитина ошпариться.
 2. Ніколи не наливайте у ванну тільки гарячу воду.
 3. Контролюйте температуру води спеціальним термометром. Ви можете його придбати у будь-якому магазині побутової техніки чи товарів для дітей.

Виконання цих порад не потребує додаткових фінансових витрат з боку батьків, але стовідсотково допоможе захистити здоров’я дитини.

Довідка. Матеріал підготовлений в рамках реалізації спільного українсько-американського освітнього Проекту «Попередження дитячого травматизму від опікової хвороби», черговий етап якого розпочався у Львівській області з лютого 2016 року. Програма ініційована лікарем Геннадієм Фузайловим (Harvard Medical School, Бостон; Shriners Hospital for Burn Children, Бостон). На Львівщині програма впроваджується за сприянням Департаменту охорони здоров'я ЛОДА, Управління охорони здоров'я Львівської міської ради, опікового центру 8-ої міської клінічної лікарні.